Czym jest diagnoza neuropsychologiczna?
Neuropsychologia jest ważną dziedziną zajmującą się badaniem między funkcjonowaniem mózgu a zachowaniem człowieka. Bada choroby, uszkodzenia lub inne czynniki mające wpływ na mózg. Takie badania obejmują m.in. diagnozę neuropsychologiczną.
Diagnoza neuropsychologiczna – co to za badanie?
Diagnoza neuropsychologiczna to proces oceny różnych funkcji poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych badanej osoby w celu identyfikacji deficytów neuropsychologicznych i ustalenia ewentualnych związków z zaburzeniami mózgu lub układu nerwowego. Ta specjalistyczna forma diagnozy, łączy ze sobą elementy neuropsychologii, psychologii klinicznej i neurologii. Podczas takiej diagnozy stosuje się różnorodne testy i procedury oceny, które oceniają różne dziedziny funkcji poznawczych np. pamięć, uwaga, funkcje wykonawcze, percepcja. Przebieg diagnozy zazwyczaj uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i problemów pacjenta. Stosuje się w niej kliniczne obserwacje, wywiady z pacjentem oraz konsultacje psychologiczne. Wyniki tych ocen są analizowane przez specjalistę, który dokonuje interpretacji i stawia diagnozę.
Cel diagnozy neuropsychologicznej
Diagnoza neuropsychologiczna może pomóc w ustaleniu strategii leczenia, opracowaniu planu rehabilitacji, monitorowaniu postępów oraz dostosowaniu wsparcia i terapii, aby poprawić jakość życia osoby z zaburzeniami neuropsychologicznymi. Ma ona odpowiedzieć na medyczne pytanie, czy zdiagnozowane zakłócenia w pracy mózgu, sferze poznawczej i inne dolegliwości są spowodowane chorobą, jakimś uszkodzeniem, obecnością anomalii, odmiennością anatomiczną, czy może przyczyna jest jeszcze inna. Jej ostatecznym celem jest ustalenie i wyjaśnienie wszystkich przyczyny zaburzeń procesów psychicznych, tak aby można było wdrożyć najlepsze metody leczenia i rozpocząć rehabilitację.
Kiedy udać się do neuropsychologa?
Z takich usług korzystać mogą pacjenci cierpiący na choroby i zaburzenia neurologicznie, np.:
- udar mózgu,
- uraz czaszkowo-mózgowy,
- pacjenci z zaburzeniami mowy o typie afazji,
- po operacji neurochirurgicznej,
- choroby neurodegeneracyjne.
Z pomocy neuropsychologa korzystają nie tylko dorośli, ale również dzieci, które mają problemy z np.:
- dysleksją,
- dysgrafią,
- akalkulią,
- nadpobudliwością psychoruchową,
- przedwcześnie urodzone,
- dzieci chorobami ogólnorozwojowymi np. autyzm, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce,
- dzieci, które mają problemy w szkole.
Ludzie niechętni do konsultacji z psychologami oraz do badań psychologicznych
Chociaż ludzie często niechętnie wykonują jakiekolwiek badania związane z psychologiem, to warto podkreślić, że konsultacja psychologiczna może okazać się niezwykle pomocna i przynieś bardzo dużą ulgę w sferze mentalnej. Nie tylko dorośli powinni korzystać z takich konsultacji, dzieci również często mają swoje najróżniejsze problemy, które mogą skrzętnie i skutecznie ukrywać, dlatego psycholog dziecięcy to specjalista, który może pomóc skutecznie wykryć źródła problemów u dzieci i wdrożyć skuteczne rozwiązania. Ludzie niezależnie od wieku mają swoje problemy, ale nie powinny ich ukrywać i zamykać się w sobie, ponieważ to nic nie pomoże najlepiej szukać pomocy u specjalistów, którzy wiedzą, jak radzić sobie z tego typu problemami jak np. psycholog Warszawa.