
Terapia grupowa w odróżnieniu od indywidualnej otwiera nowe opcje dla osób, które są zainteresowane sesjami w tego typu formie. Idea jest ta sama, wciąż dążymy do akceptacji i lepszego poznania siebie, wyznaczając cele i obierając strategię. Ostatecznie wszystko będzie zależeć od nurtu psychoterapii oraz dynamiki procesu grupowego.
Jakie są zalety psychoterapii grupowej?
- Empatia i współczucie. Będąc w jednym pomieszczeniu z osobami, które zmagają się z tym samym co my, łatwiej jest uzasadnić fakt, że nasze problemy niekoniecznie muszą być wstydliwe, czy też nieakceptowalne społecznie. Podświadomie samą obecnością zmieniamy nieco perspektywę, bo skoro nasz problem jest na tyle uniwersalny, że zmaga się z nim wiele osób – automatycznie jest on przez nas mniej demonizowany w naszych głowach.
- Terapia poprzez obserwację. Nawet będąc pasywnym słuchaczem jesteśmy w stanie sporo wynieść z terapii. Możemy czerpać wiedzę z opowieści osób, które wyszły z nałogu, pogodziły się ze śmiercią najbliższej osoby, czy też wybrnęły mentalnie z niezwykle traumatycznego przeżycia. Czujemy się lepiej, wręcz przez osmozę, kiedy wiemy, że ktoś z naszym problemem sobie poradził. Uczymy się powielać pozytywne schematy i aplikować je w naszym życiu.
- Społeczna akceptacja i rozwój umiejętności socjalnych. Niezwykle istotny czynnik, zwłaszcza dla osób u których jednym z problemów była właśnie alienacja i niemożność nawiązywania relacji. Szczera i otwarta rozmowa w bezpiecznym i pełnym akceptacji i zrozumienia miejscu sama w sobie niesie terapeutyczne korzyści.
Ponadto oferujemy psychoterapię grupową dla osób z syndromem DDA oraz DDD. Dorastanie w trudnych warunkach jest w stanie zostawić głęboko zakorzeniony ślad w naszej psychice, który może się odbić na naszym dorosłym życiu. Niezależnie od tego, czy pochodzimy z rodziny dysfunkcyjnej, czy mieliśmy do czynienia w bezpośrednim otoczeniu z chorobą alkoholową.