Czasami w wyniku różnych czynników ludzie potrzebują szczerej rozmowy z drugim człowiekiem, może być to rozmowa z rodziną, przyjaciółmi, a w przypadku gdy problem jest poważniejszy, warto przeprowadzić taką rozmowę z psychologiem.
Konsultacja psychologiczna, na czym polega?
Jest to forma pomocy, z której może skorzystać każdy, kto jej potrzebuje. Konsultacje psychologiczne pomagają rozwiązać szereg problemów rodzinnych, emocjonalnych, czy innych, z którymi aktualnie boryka się pacjent. Konsultacja psychologiczna jest pierwszym krokiem do rozpoznania problemów. Psycholog w trakcie rozmowy stara się rozpoznać główny problem rozmówcy i wdrożyć odpowiednie metody, aby sobie z nim poradzić. Do psychologa przychodzą zarówno osoby z konkretnym problemem, jak i takie, które odczuwają długofalowy dyskomfort psychiczny, którego przyczyny nie są dokładnie znane. Zadaniem konsultanta jest rozpoznać źródło problemów.
Konsultacja psychologiczna, a psychoterapia
Warto rozróżnić te dwa pojęcia, ponieważ mogą brzmieć podobnie, ale są czymś innym. Konsultacje psychologiczne przeprowadza psycholog, korzystają z niej osoby zmagające się z różnymi problemami lub chwilowymi kryzysami, które potrzebują rozmowy, ewentualnie postawienia diagnozy, dlaczego występują takie problemy.
Psychoterapia natomiast jest to leczenie długo lub krótkoterminowe. Osoba, która je przeprowadza, musi posiadać odpowiednie wykształcenie i umiejętności. Stosuje się ją, gdy konsultacje psychologiczne nie przynoszą skutku i wymagane jest leczenie.
Dla kogo konsultacje psychologiczne?
Wbrew pozorom nie tylko dorośli potrzebują takich konsultacji. Wydawałoby się, że dzieci nie powinny mieć żadnych problemów, w końcu ich obowiązki kończą się na szkole, dbaniu o swoje zwierzątko i sprzątaniu swojego pokoju. Jednak psycholog dziecięcy również jest bardzo potrzebny, wiele dzieci potrzebuje takiej rozmowy. Problemy w domu, prześladowanie w szkole, czy inne lęki mogą być skutecznie stłumione, a nawet wyeliminowane po rozmowie z psychologiem. Najgorsze co można zrobić to zamknąć się w sobie i nic nie robić ze swoimi problemami i dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ciężko określić dokładnie moment, w którym warto udać się na konsultacje, ale są pewne przesłanki, które powinny skłonić do rozważenia takiego rozwiązania.
Wskazania, które powinny skłonić do konsultacji psychologicznej:
- utrzymujący się przez dłuższy czas zły nastrój;
- problemy adaptacyjne;
- wypalenie zawodowe, brak równowagi między pracą a życiem prywatnym;
- kłopoty rodzinne;
- objawy chronicznego stresu;
- trudności komunikacyjne z innymi ludzi. Dotyczy to zarówno częstych konfliktów, ale również strachu przed komunikacją z drugim człowiekiem;
- problemy wychowawcze i rozwojowe u dzieci;
- problem y z różnego rodzaju uzależnieniami;
- brak akceptacji samego siebie i zaniżona samoocena;
- pojawiające się zaburzenia lękowe;
- problemy ze snem;
- problemy z kontrolowaniem własnych emocji;
- problem z określeniem problemu, który powoduje niepokój, stres i inne zaburzenia.
Nigdy nie należy lekceważyć problemu i jak tylko pojawi się taka potrzeba udać się na konsultacje psychologiczne. Problemy pozostawione same sobie będą tylko narastać. Warto udać się do doświadczonego psychologa z dobrymi opiniami, który ma podejście do ludzi i wie, jak z nimi rozmawiać, jak pomóc w ich problemach, jednym z polecanych miejsc jest psycholog Warszawa, gdzie ludzie mogą liczyć na profesjonalną rozmowę z doświadczonym psychologiem.