Depresja to trudna i przewlekła choroba, która może bardzo obniżać jakość życia. Osoba na nią cierpiąca przeżywa autentyczne cierpienie i dużą niemoc dotyczącą codziennego funkcjonowania. Stan znacznie obniżonego nastroju bardzo pogarsza życiową energię i utrudnia wyjście na prostą.
Warto jednak wiedzieć o tym, że jest kilka dobrych sposobów, które pomogą osobie cierpiącej na depresję poczuć się lepiej i odzyskać równowagę.
Psychoterapia
Psychoterapia to podstawowe narzędzie stosowane u osób, u których zdiagnozowano depresję. Współpraca z dobrym terapeutą może przynieść korzystne skutki a choremu dostarczy wsparcia i pozytywnych wzmocnień. Warto nastawić się do niej optymistycznie i dokładnie wypełniać zalecenia terapeuty. Jako osoba z dużym doświadczeniem będzie on w stanie wskazać pacjentowi obszary, nad którymi ten musi popracować.
Uprawiaj aktywności, które poprawią twoje samopoczucie
Depresja ma to do siebie, że chory czuje się źle i nie ma prawie na nic ochoty. Dawne zajęcia przestają być ciekawe, nie przynoszą radości. Mimo wszystko trzeba siebie mobilizować do działania. Warto chociaż kilka minut poświęcić na spacer, hobby czy domowe porządki. Należy robić to bardzo stopniowo, by nie przeciążać swojego organizmu. Bardzo wskazane są wszelki aktywności na świeżym powietrzu. Warto udać się do najbliższego parku, chociażby po to, by posiedzieć na ławce i poobserwować otoczenie. Jeśli chory czuje się na siłach może też pojeździć rowerem czy pójść na basen. W zaciszu domowym można zająć się pisaniem, malowaniem, słuchaniem muzyki, czytaniem książek czy gotowaniem. Jeśli chodzi o zajęcia domowe to warto wybierać te, które dają szybki efekt. Można na przykład założyć, że uporządkujemy tylko jedną szufladę. Takie małe sukcesy bardzo poprawiają samopoczucie.
Zmiana sposobu myślenia
Zdrowienie w depresji bardzo utrudnia pesymistyczne, nawykowe myślenie. Nie warto wszystkiego generalizować pod kątem negatywnym i myśleć, że zawsze będzie już źle. Gdy danego dnia czujesz się nie najlepiej, pomyśl sobie, że to po prostu gorszy dzień. Nie trzeba też wyolbrzymiać swojego złego położenia i zatracać się w chorobie. Warto też okazać pewną łagodność wobec siebie i nie katować się ciągle myślami w stylu „muszę” czy „nie dam rady”. Nie należy też okresu choroby traktować jako straty czasu. Pewne plany po prostu zostaną przesunięte ale to nie koniec świata.
Walcz z samotnością
Depresja bardzo często pociąga za sobą samotność, bo osoby na nią cierpiące wycofują się z życia towarzyskiego, czują nierozumiane albo wstydzą się swojej choroby. Tymczasem wsparcie społeczne w tej chorobie jest bardzo ważne. Nie należy stronić od ludzi tylko wręcz przeciwnie samemu zabiegać o kontakt z pozytywnymi osobami. Można zaprosić do siebie dawno niewidzianą koleżankę, kuzynkę czy sąsiadkę.
Nawet jeśli niespecjalnie mamy chęć na wyjście do ludzi, należy się zmobilizować, bo bycie w grupie daje poczucie wspólnoty i pozwala przekierować myśli na sprawy innych ludzi. Gdy przebywamy z innymi osobami, czujemy się bezpieczniej i widzimy, że nasza obecność również dla innych ma znaczenie. Warto pomyśleć o zapisaniu się do nowej grupy hobbystycznej, zacząć udzielać w wolontariacie czy zaangażować w działalność jakiegoś ruchu czy stowarzyszenia.
Wśród najbliższych warto znaleźć osoby, z którymi bez obaw możesz podzielić się swoimi problemami. To pierwszy krok do walki z chorobą jeśli przyznajemy się przed sobą i innymi, że nie radzimy sobie samodzielnie. Na początek znajdź kogoś zaufanego, a jeśli nie masz takiej osoby może warto umówić się na spotkanie ze specjalistą.